Read Nefes Nefese by Ayşe Kulin Free Online


Ebook Nefes Nefese by Ayşe Kulin read! Book Title: Nefes Nefese
The author of the book: Ayşe Kulin
Edition: Everest Yayınları
Date of issue: October 2008
Format files: PDF
The size of the: 6.38 MB
City - Country: No data
Loaded: 2206 times
Reader ratings: 4.9
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öykü Nefes Nefese. Avrupa'yı kasıp kavuran ve tarihin en acımasız gerçeklerinden biri olan Nazizm'i, dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken, bu tarihi planın ön yüzünde de Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlendiği Yahudi gencin aşkını ve kaçışını da dile getiriyor. Son dönemlerde yazılmış, bireylerin tarihi ile insanlığın tarihi arasındaki o kaçınılmaz kesişime ışık tutan en önemli romanlardan biri olan Nefes Nefese, usta bir yazarın başyapıtları arasında yer almaşım da haklı çıkartıyor böylece.
Her zamanki sürükleyici anlatımı ve ustalıklı kurgusuyla Ayşe Kulin bir kez daha, okurlarının gösterdiği ilginin nedenini açıklamış oluyor.


Download Nefes Nefese PDF Nefes Nefese PDF
Download Nefes Nefese ERUB Nefes Nefese PDF
Download Nefes Nefese DOC Nefes Nefese PDF
Download Nefes Nefese TXT Nefes Nefese PDFRead information about the author

Ebook Nefes Nefese read Online! Ayşe Kulin is a Turkish contemporary novelist and columnist.
Kulin graduated in literature from the American College for Girls in Arnavutköy. She released a collection of short stories titled Güneşe Dön Yüzünü in 1984. A short story from this called Gülizar was made into a film titled Kırık Bebek in 1986, for which she won a screenplay award from the Turkish culture ministry. Kulin worked as a screen writer, cinematographer and producer for many films, television series and advertisements. In 1986, she won the Best Cinematographer Award from the Theatre Writers association for her work in the television series Ayaşlı ve Kiracıları.

In 1996, she wrote a biography of Münir Nureddin Selçuk titled Bir Tatlı Huzur. With a short story called Foto Sabah Resimleri she won the Haldun Taner Short Story Award the same year and the Sait Faik Story Prize the next year. In 1997, she was chosen as the "Writer of the year" by the İstanbul Communication Faculty for her biographical novel Adı Aylin, She won the same award the next year for her short story Geniş Zamanlar. In November 1999, she wrote a novel called Sevdalinka about the Bosnian Civil War and in 2000, a biographical novel called Füreyya. In June 2001, she put out a novel titled Köprü about drama in Turkey's eastern provinces and how they shaped the republic's early history.

In May 2002, Kulin wrote a novel titled Nefes Nefes'e about the Turkish diplomats who saved in the lives of Jews during the holocaust in World War 2.

She has married twice, her latest novels Hayat and Huzun describe her life with her spouses, Mehmet Sarper and Eren Kemahli. Both ended in divorce but she bore 4 sons from the marriages.


Reviews of the Nefes Nefese


JUDE

After reading this book, Your life will change!

HENRY

This needs to be read to each

PAIGE

This book is worth reading!

ISAAC

Reality has surpassed expectations.

ISABELLE

Interesting read for true fans
Add a comment
Download EBOOK Nefes Nefese by Ayşe Kulin Online free

PDF: nefes-nefese.pdf Nefes Nefese PDF
ERUB: nefes-nefese.epub Nefes Nefese ERUB
DOC: nefes-nefese.doc Nefes Nefese DOC
TXT: nefes-nefese.txt Nefes Nefese TXT