Read Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. by Gabriel García Márquez Free Online


Ebook Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. by Gabriel García Márquez read! Book Title: Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет.
The author of the book: Gabriel García Márquez
Edition: Правда
Date of issue: 1987
Format files: PDF
The size of the: 16.17 MB
City - Country: No data
Loaded: 1620 times
Reader ratings: 3.2
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:http://kahvedamlasi.blogspot.com.tr/2...


Gabriel Garcia Marquez,1967 yılında yayımladığı Yüzyıllık Yalnızlık (Cien años de soledad) tüm dünyada büyük yankı uyandırır. Gerek anlatım biçimi, gerek işlediği konu, gerekse roman karakterleriyle okuyucuya akıl almaz ilginçlikte bir şölen yaşatan Márquez, arka arkaya birbirinden güzel yapıtlar verir. Kolera Günlerinde Aşk, Kırmızı Pazartesi, Albaya Mektup Yazan Kimse Yok, Aşk ve Öbür Cinler, Yaprak Fırtınası gibi, edebiyatın farklı türlerinde verdiği eserler hep çok sevilir, çok okunur. Márquez 20. yüzyılın en büyük yazarlarından biridir ve hiç şüphesiz edebiyat tarihinde ismi daima en ön sıralarda anılacaktır.

Gelgelelim kitabımızın konusuna; Buendia ailesinin atası sebep olduğu ölümün sonunda ölünün ruhunun en azından rahat etmesi için yaşadığı yeri, yanında birkaç aileyle bırakıp, Macondo’yu kurmuş. Ailenin başlangıcıyla kasabanın kuruluşunun denk gelmesi, sonunda ikisinin kaderini öyle bir bağlamış ki birbirine, aileden birinin yaptığı tek bir davranış tüm kasabanın durumunu etkilemeye başladı sonunda. Buna rağmen aile kendini fazlasıyla dışarı soyutlamış ve kendi içinde bir kısır döngüye düşmüştür. Evin içinde olanlar birbirine ilgi duymuş, soy bu şekilde sürmekle kalmamış, Ursula’nın korktuğu gibi isimlerin yinelenmesi kaderinde kendini tekrar ettiğini olaylarla gösterdi.

Yazarında dediği gibi bende bir çok şaşırtıcı olay olmasına rağmen bir çoğuna şaşırmadım, aksine gerçekten olabileceğine inanarak okudum, üzüldüm, kızdım, heyecanla bekledim ve sonunda böyle olacağı ortadaydı dedim. Kitabı kapattığımda bulunduğum yere dönebildim ve gerçekten bunların olma ihtimali var mı diye düşünebildim. İnsanı tamamen içine alan büyüleyici bir anlatıma sahip mükemmel bir hikâye desem bence abartmış olmam.

Sözlerimi Márquez’in cümleleriyle bitirmek istiyorum: "Bu romanı büyük bir dikkatle ve keyifle okuyan ve hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan hiçbir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek satır bulamazsı
ız."


Download Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDF Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDF
Download Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. ERUB Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDF
Download Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. DOC Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDF
Download Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. TXT Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDFRead information about the author

Ebook Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. read Online! Gabriel José de la Concordia Garcí­a Márquez was a Colombian novelist, short-story writer, screenwriter and journalist. Garcí­a Márquez, familiarly known as "Gabo" in his native country, was considered one of the most significant authors of the 20th century. In 1982, he was awarded the Nobel Prize in Literature.

He studied at the University of Bogotá and later worked as a reporter for the Colombian newspaper El Espectador and as a foreign correspondent in Rome, Paris, Barcelona, Caracas and New York. He wrote many acclaimed non-fiction works and short stories, but is best-known for his novels, such as One Hundred Years of Solitude (1967) and Love in the Time of Cholera (1985). His works have achieved significant critical acclaim and widespread commercial success, most notably for popularizing a literary style labeled as magical realism, which uses magical elements and events in order to explain real experiences. Some of his works are set in a fictional village called Macondo, and most of them express the theme of solitude.

Having previously written shorter fiction and screenplays, García Márquez sequestered himself away in his Mexico City home for an extended period of time to complete his novel Cien años de soledad, or One Hundred Years of Solitude, published in 1967. The author drew international acclaim for the work, which ultimately sold tens of millions of copies worldwide. García Márquez is credited with helping introduce an array of readers to magical realism, a genre that combines more conventional storytelling forms with vivid, layered fantasy.

Another one of his novels, El amor en los tiempos del cólera (1985), or Love in the Time of Cholera, drew a large global audience as well. The work was partially based on his parents' courtship and was adapted into a 2007 film starring Javier Bardem. García Márquez wrote seven novels during his life, with additional titles including El general en su laberinto (1989), or The General in His Labyrinth, and Del amor y otros demonios (1994), or Of Love and Other Demons.

(Arabic: جابرييل جارسيا ماركيز) (Hebrew: גבריאל גארסיה מרקס)


Reviews of the Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет.


THEODORE

Why do you need to specify a phone?

JAMIE

Poignant book.

HANNAH

Why do you need to write a phone?

CHARLIE

The book is very deep! Tip for Reading.

SUMMER

The book liked more than the previous
Add a comment
Download EBOOK Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. by Gabriel García Márquez Online free

PDF: sto-let-odinochestva-polkovniku-nikto-ne-pishet.pdf Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. PDF
ERUB: sto-let-odinochestva-polkovniku-nikto-ne-pishet.epub Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. ERUB
DOC: sto-let-odinochestva-polkovniku-nikto-ne-pishet.doc Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. DOC
TXT: sto-let-odinochestva-polkovniku-nikto-ne-pishet.txt Сто лет одиночества. Полковнику никто не пишет. TXT